Chystajú sa ďalšie zmeny v nastavení energopomoci. Vláda na výjazdovom rokovaní v Šariši odsúhlasila už šiestu úpravu pravidiel. Návrh neprešiel medzirezortnými pripomienkami. Ministerstvo hospodárstva hovorí o krátkom čase na prípravu augustového prehodnocovania.
Štát bude pri posudzovaní nároku na energopomoc pracovať s aktuálnejšími údajmi o príjmoch domácností. Ak sa ich finančná situácia za posledný rok zlepšila alebo naopak zhoršila, môže to ovplyvniť, či podporu dostanú aj naďalej.
„Navrhuje sa zohľadňovať príjmy dosiahnuté v období od začiatku apríla roka predchádzajúceho prehodnoteniu. Ak ide o príjmy z podnikania, tak zohľadňovať zdaňovacie obdobie bezprostredne predchádzajúce prehodnocovaniu,“ uviedol v stanovisku tlačový odbor Ministerstva hospodárstva SR.
„V prípade tepla, ktorého sa týkajú práve energopoukážky, dochádza k zmenám ceny aj v priebehu kalendárneho roka. To znamená, že nie všetky domácnosti, ktoré dostali energopoukážky v predošlých kolách, musia dostať šeky aj teraz. A zároveň ten, kto energopoukážku nemusel dostať v prvých kolách, ju môže dostať teraz,“ povedal analytik a odborník na energetiku z Energie-portal.sk Radovan Potočár.
Nastaveniu energopomoci sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Lea Hubová:
Opozícia kritizuje časté zmeny
Opozícia tvrdí, že vláda pravidlá energopomoci mení príliš často a systém je podľa nej neprehľadný. Kritizuje aj spôsob vyplácania poukážok a tvrdí, že pomoc sa stále nedarí dostatočne zacieliť na všetkých, ktorí ju potrebujú.
„Energopomoc dostávajú tí, čo ju reálne nepotrebujú a bohužiaľ nedostávajú takí, ktorí by ju potrebovali, ale napríklad kúria drevom, alebo majú prihlásených viacero deti na trvalý pobyt,“ skonštatoval bývalý štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR a poslanec Národnej rady Karol Galek (SaS).
V januári vyplatili energopomoc ľuďom na tri mesiace a v máji na ďalších päť mesiacov. Zvyšné energopoukážky na obdobie do konca roka bude ministerstvo hospodárstva zasielať v septembri.
„A to vo výške jednej tretiny. To znamená, že energošeky, ktoré nájdu domácnosti v schránkach po lete, budú v nižšej hodnote ako v máji,“ vysvetlil Potočár.
Novinkou je aj to, že štát obmedzí energopomoc na maximálne tri byty jedného vlastníka. Tým chce znížiť podporu pre majiteľov viacerých investičných nehnuteľností.
