Na utorňajšom (23. 6.) samite premiérov Vyšehradskej štvorky (V4) v Gödöllő ide o to, či sa podarí obnoviť vyšehradskú spoluprácu, ktorá v uplynulých rokoch dosiahla historické dno. Povedal to podľa servera index.hu v parlamente premiér Péter Magyar.
Dodal, že ani nezhody napríklad so Slovenskom v otázke tamojšej maďarskej menšiny nemôžu prevážiť spoločné historické a geografické danosti.
Magyar povedal, že Maďarsko má v rámci V4 svoje spory. So slovenskou vládou existujú podľa neho nezhody v otázke zahraničných Maďarov. Základom spolupráce však nikdy nebolo to, že sa každý s každým vo všetkom zhodne.
„Jej základom bolo, že aj napriek rozdielnym názorom žijeme v spoločnom priestore, spája nás spoločná história a množstvo spoločných záujmov. Geografiu a históriu nedokážeme zmeniť,“ dodal.
Záujmom Maďarska je, aby krajiny strednej Európy opäť konali spoločne v oblasti strategických investícií, rozvoja infraštruktúry sever-juh a posilnenia konkurencieschopnosti regiónu, podčiarkol Magyar.
Krajiny strednej Európy sa podľa jeho slov môžu ľahko stať „hračkami“ veľmocí. Preto má vyšehradská spolupráca strategický význam aj dnes. Pripomenul, že počas rokov Orbánovej vlády bola dôvera medzi krajinami V4 otrasená a spolupráca klesla na historické dno.
Cieľom samitu V4 v Gödöllő je, aby stredná Európa prehodnotila svoju rozvojovú politiku, spoločne sa zasadzovala za strategické investície a posilnila vzťahy medzi severom a juhom v oblasti dopravy a energetiky, zdôraznil premiér.
