Pod vrcholom Gerlachu ratovali poľskú turistku. Po niekoľkometrovom páde stratila vedomie. Vážne sa zranila, pričom ohrozila aj horského vodcu a jeho klientov, ktorí zostupovali pred ňou.
Podľa Správy TANAP-u nemala oprávnenie na pohyb mimo značených turistických chodníkov. Horskí vodcovia upozorňujú na stále opakujúci sa problém.
Poľská turistka sa šmykla v Batizovskej próbe na stúpačkách. Letela viac ako 20 metrov. „Mne sa našťastie podarilo udržať lanom, takže ani ona v podstate nespadla nižšie, ani my, lebo tam ešte stačilo pár metrov a všetci štyria by sme išli dole,“ opísal horský vodca Jaroslav Vonderčík.
V tom čase tam boli aj horskí záchranári na cvičení. Poľskú turistku ošetrili a privolali vrtuľník. „Bola krátkodobo aj v bezvedomí, mala poranenú hlavu, zlomenú dolnú končatinu a poranené rameno,“ uviedol záchranár Horskej záchrannej služby (HZS) Vysoké Tatry Martin Pitoniak.
„Jedna moja klientka skončila s niekoľkými tržnými ranami na rukách. Dnes skoro to isté, musel som tam navigovať ľudí,“ povedal Vonderčík.
Pohyb mimo turistického chodníka
Poľka aj so svojím kamarátom neboli istení a nemali potrebný výstroj. Pohybovali sa bez oprávnenia mimo turistického chodníka.
Incidentu pod Gerlachovským štítom sa v Správach venovala redaktorka Miriam Hozzová:
„V poslednom období je obrovský nárast ľudí, ktorí do tohto terénu vôbec nepatria, lebo naozaj neovládajú ten pohyb,“ skonštatoval horský vodca Jaroslav Michalko.
„Mnohokrát na to doplácajú tí ľudia, ktorí pravidlá dodržiavajú, a žiaľbohu oni sa môžu stať obeťou nedisciplinovanosti,“ vyhlásil zástupca riaditeľa HZS Igor Trgiňa.
„Predpisy musíme dodržiavať na rozdiel od všetkých iných osôb, ktoré sa tam pohybujú neoprávnene,“ povedal predseda Národnej asociácie horských vodcov SR Jozef Janiga.
Podľa horských vodcov by pravidlá mali platiť pre všetkých. Gerlach, ale aj iné štíty, nie sú totiž dostupné pre každého. Minimálne si vyžadujú kurz ľahkého horolezectva. „Nejakým spôsobom sú pravidlá nastavené, to ale, čo treba povedať, tie pravidlá sa nekontrolujú,“ dodal Janiga.
Strážcovia prírody tvrdia, že nemôžu byť všade. Na celé územie Tatier ich nie je dostatok. Dostávajú aj podnety o porušovaní návštevného poriadku a budú riešiť aj tento prípad.
„Pripravuje sa podnet na inšpekciu životného prostredia. Už takéto prípady máme a už boli aj niektoré ukončené s tým, že nám inšpekcia oznámila, že k porušeniu došlo a sankcia bola uložená,“ informoval zamestnanec TANAP-u Peter Spitzkopf.
