Sľubovali v regióne pod Tatrami zamestnať viac ako 500 ľudí. Po šiestich rokoch závod na výrobu súčiastok pre automobily v Kežmarku končí. Spoločnosť tvrdí, že výroba je neefektívna a ohlásila hromadné prepúšťanie.
V tomto závode pracuje 123 zamestnancov. O prácu v kežmarskej výrobe prídu všetci. Na konci zmeny im nebolo do reči.
„Bude končiť 123 zamestnancov s tým, že budú rôzne vlny prepúšťania,“ priblížil predseda ZO OZ KOVO Mubea Automotive v Kežmarku Ivan Nagy.
Zamestnávateľ ponúkol zamestnancom možnosť pracovať v iných závodoch koncernu Mubea mimo územia Slovenska. Najbližšie v Poľsku, Maďarsku a Českej republike.
„Vlastne v celej Európe s tým, že tri mesiace by nám platili bývanie. Možno pre niekoho to je zaujímavé, ale väčšina by radšej ostala pracovať tu v regióne,“ doplnil Nagy.
O konci výroby súčiastok pre automobily v Kežmarku v Správach informovala redaktorka Miriam Hozzová:
Trojmesačné odstupné navyše
Odborári vyjednávajú zo zamestnávateľom výhodnejšie podmienky. Mali by dostať trojmesačné odstupné navyše. „Na tom sme sa dohodli, že dostanú všetci nad rámec,“ povedal Nagy.
„Na budúci týždeň spúšťame podporu zamestnancov pri hľadaní si práce vo forme prípravy na pracovný pohovor a ďalšie školenie zamerané na zvládnutie tejto náročnej situácie,“ uviedla spoločnosť Mubea Automotive Slovakia.
Prepúšťať by sa malo postupne do konca roka. Vtedy by spoločnosť mal definitívne ukončiť v Kežmaku svoju prevádzku.
