Na hlavný obsah

Zavraždená učiteľka Zuzana z Gelnice dávnejšie žiadala o zákaz priblíženia, súd jej nevyhovel. Manžel teraz putuje do väzby

Prípad otriasol celým regiónom.

Obvinený Tomáš V. prichádza na Mestský súd v Košiciach.
Obvinený Tomáš V. prichádza na Mestský súd v Košiciach. Foto: TASR/František Iván

Muž z Gelnice, ktorý je podozrivý z vraždy svojej manželky, sa v utorok (23. 6.) postavil pred sudkyňu. Tá rozhodla o jeho vzatí do väzby. Uznesenie je právoplatné. Muž voči tomu nepodal sťažnosť.

Tomáš V. je obvinený z obzvlášť závažného zločinu vraždy. Prípad otriasol celým regiónom. Štyridsaťsedemročná Zuzana bola učiteľkou. Cítila sa v ohrození, pričom dávnejšie žiadala zákaz priblíženia, no súd jej nevyhovel.

Muža podozrivého z vraždy poslala sudkyňa do väzby. „Sudkyňa vzala Tomáša V., obvineného z obzvlášť závažného zločinu vraždy, do tzv. útekovej väzby a do tzv. preventívnej väzby z dôvodu, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti,“ informovala hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Anna Pančurová.

Učiteľku z Gelnice už vo februári manžel doma fyzicky napadol. Už vtedy preto putoval do väzby. Zuzana ihneď žiadala o zákaz priblíženia aj o to, aby jej manžela vylúčili z užívania jej bytu. Okresný súd v Spišskej Novej Vsi to zamietol.

„Žalovaný bol v tom čase vo väzbe. V tom čase určite nemohlo dôjsť k jeho návratu do bytu ani k možnosti priblíženia sa k nej,“ uviedla Pančurová.

Po Zuzane ostali dve deti

Muža z väzenia pustili 9. júna. Súd mu uložil trest v trvaní osem mesiacov s 15-mesačnou podmienkou. O jedenásť dní neskôr zabil svoju manželku Zuzanu.

K nešťastiu došlo v dome, ktorý mala rodina užívať ako chalupu. V osudnú chvíľu tu práve prišli pokosiť trávnik. Manžel obete sa bezprostredne po vražde dal na útek. Pátrali po ňom desiatky policajtov. Napokon ho po niekoľkých hodinách našli v okolí Košíc. Po Zuzane ostali dve deti, dvanásťročná Tonka a 18-ročný Tomáš.

Vražde učiteľky Zuzany v Gelnici sa v Správach venovali redaktorky Marie Balážová Melníková a Ľudmila Smetanková:

Zdroj: STVR

Nebohá Zuzana pracovala na základnej škole v Gelnici 16 rokov. Deti vyučovala informatiku a matematiku.

„Milovala deti svoje aj tie školské. Deťom venovala čas a stále ich povzbudzovala a verila v nich,“ povedala riaditeľka základnej školy v Gelnici Bibiana Krajníková.

Bezprostredne po tragédii do školy prišli tímy psychológov. Pomáhali nielen deťom, ale aj učiteľom. „Boli to skupinové krízové intervencie tým najviac zasiahnutým osobám, s pedagógmi a so žiakmi, ktorí mali najbližšie k pani učiteľke,“ priblížil riaditeľ Centra psychológie a prevencie v Gelnici Marián Zimmermann.

„Musela som začať rozmýšľať, koho poverím zastupovaním triednictvom, kto bude učiť matematiku o rok. Emočne je to veľmi náročné obdobie. Koniec školského roka, oslava životná, pochovávanie kolegyne. Je to taká skúška,“ opísala riaditeľka školy.

O deti nebohej učiteľky sa bude starať jej brat. Postihnutej rodine sa snažia pomôcť aj finančne. Riaditeľka školy už rozbehla zbierku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko