Na hlavný obsah

Návštevami koncentračných táborov proti radikalizácii  mládeže? Myšlienku chce presadiť nemecká ministerka

Malo by to byť súčasťou školských osnov, poznamenala.

Návštevami koncentračných táborov proti radikalizácii  mládeže? Myšlienku chce presadiť nemecká ministerka
Ministerka Prienová však poznamenala, že návšteva v pamätníku v niekdajšom koncentračnom tábore z človeka antifašistu a demokrata neurobí. Foto: TASR/AP Photo/Ebrahim Noroozi/Adriána Antošková/koláž STVR

Nemecká ministerka pre vzdelanie a rodinu Karin Prienová chce, aby školáci v Nemecku povinne navštevovali pamätníky v niekdajších nacistických koncentračných táboroch. Vyhlásila to v rozhovore s médiami skupiny Funke v aktuálnej celonemeckej debate o krajne pravicovej radikalizácii mládeže.

Všetky deti by podľa ministerky mali v rámci vyučovania navštíviť miesta, kde nacisti povraždili milióny ľudí, predovšetkým Židov, ale tiež Rómov, sovietskych zajatcov či názorových oponentov. „Malo by to byť súčasťou školských osnov,“ poznamenala Prienová.

Zároveň poznamenala, že návšteva v pamätníku v niekdajšom koncentračnom tábore z človeka antifašistu a demokrata neurobí.

Prienová preto navrhuje venovať sa tiež histórii vlastnej rodiny. Za užitočné považuje aj stretnutie s potomkami obetí nacistických zločinov z Izraela či strednej a východnej Európy. Poznamenala, že jej cieľom je zvýšiť povedomie o počiatkoch holokaustu.

„Nacionálne socialistická hrôza ovláda a vraždenie Židov nezačalo v Osvienčime,“ povedala. Doplnila, že začiatky boli v pozvoľnom zbavovaní práv a odľudšťovaní.

Pätica zadržaných radikálov

Polícia v stredu (21. 5.) zadržala piatich mladíkov vo veku 14 až 18 rokov. Podľa vyšetrovateľov ako členovia a podporovatelia krajne pravicovej teroristickej organizácie plánovali útoky na utečencov a politických oponentov.

Pätica sa hlásila ku krajne pravicovej skupine Posledná obranná vlna (Letzte Verteidigungswelle), ktorú úrady považujú za teroristickú. Podľa magazínu Der Spiegel je Posledná obranná vlna neonacistické zoskupenie, ktoré členov získava predovšetkým na sociálnych sieťach – na instagrame, tiktoku či telegrame.

Jeden zo zadržaných si k plánovanému podpaľačskému útoku na ubytovňu zakúpil v Česku dve takzvané guľové bomby. Ide o veľmi silný druh zábavnej pyrotechniky. V Nemecku si môžu takéto vybavenie kúpiť len profesionáli, ktorí organizujú ohňostroje. Na poľských či českých trhoviskách sa však podľa kritikov ľahko obstarať.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet