Na hlavný obsah

Bezpečnosť na slovenských školách je výzvou: Vznikne spis dieťaťa, učitelia budú musieť riešiť šikanu

Kľúčovou osobou je aj rodič žiaka, ktorý potrebuje pomoc.

Bezpečnosť na slovenských školách je výzvou: Vznikne spis dieťaťa, učitelia budú musieť riešiť šikanu
Ilustračná snímka. Foto: STVR

O problémovom správaní žiaka často nevie ani škola, ktorú navštevuje. Taký prípad sa stal aj v Spišskej Starej Vsi, kde študent gymnázia zavraždil dve osoby. V reakcii na to vznikne spis dieťaťa. Ten bude slúžiť na zlepšenie prenosu informácií medzi školami a odbornými zariadeniami.

„Už teraz si školy častokrát posúvajú nejaké informácie o žiakoch, my posilňujeme povinnosť tú informáciu posúvať medzi jednotlivými stupňami, ale aj v prípade prestupu na inú školu,“ priblížila riaditeľka odboru duševného zdravia a podporných opatrení ministerstva školstva Lenka Svoradová.

Ak pedagóg nebude opakovane riešiť vážne prejavy šikany, bude sa to považovať za priestupok. Šikana môže byť začiatkom rizikového správania dieťaťa.

Riešeniu bezpečnosti na školách sa v Správach :24 venovala redaktorka Dominika Welterová:

Zdroj: STVR


„Sú to mladí ľudia, ktorých desia vlastné myšlienky, že sú tak frustrovaní a tak vydesení z toho, ako nefungujú tieto inštitúcie, napríklad keď boli obeťou šikany, alebo vidia šikanu,“ priblížil riaditeľ internetovej poradne pre mladých ľudí IPčko Marek Madro.

„My sme už dnes dali do zákona, že ak štátna školská inšpekcia zistí svojou kontrolou, že šikanovanie nebolo riešené a oni na tu už upozorňovali, tak dôjde k odvolaniu riaditeľa,“ vyjadril sa minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Podporné projekty

V internetovej poradni pre mladých, IPčku, vznikol na podporu žiakov projekt s názvom „Vyfrustrovač“, kde sa deti môžu online pripojiť a riešiť svoje problémy s odborníkmi. Aj v školách vznikajú podporné projekty.

„Máme aj možnosť využitia mobilnej aplikácie pre žiakov, ktorá im umožňuje anonymné nahlasovanie incidentov, nevhodného správania, ako je šikanovanie, či násilie,“ priblížil riaditeľ Základnej školy Mudroňova v Bratislave Richard Savčinský.

Kľúčovou osobou je aj rodič žiaka, ktorý potrebuje pomoc. Ak škola navrhne nejaké konkrétne riešenia, už nebude možné ich ignorovať.

„To znamená, že nedal informovaný súhlas, alebo nezabezpečil svojím konaním takéto činnosti pre svoje dieťa. A pokračuje to. Potom tam nastupujú aj finančné pokuty,“ vysvetlil Drucker.

Podľa ministerstva by školy k pokutám mali pristupovať len vo výnimočných prípadoch, keď iné formy podpory zlyhali a je ohrozená bezpečnosť v škole.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko