Na hlavný obsah

Rezort hospodárstva bude opäť prehodnocovať energopomoc. Podľa opozície vláda mení pravidlá príliš často

Energošeky do konca roka bude rezort zasielať v septembri.

Osoba povoľuje ventil na radiátore.
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Chystajú sa ďalšie zmeny v nastavení energopomoci. Vláda na výjazdovom rokovaní v Šariši odsúhlasila už šiestu úpravu pravidiel. Návrh neprešiel medzirezortnými pripomienkami. Ministerstvo hospodárstva hovorí o krátkom čase na prípravu augustového prehodnocovania.

Štát bude pri posudzovaní nároku na energopomoc pracovať s aktuálnejšími údajmi o príjmoch domácností. Ak sa ich finančná situácia za posledný rok zlepšila alebo naopak zhoršila, môže to ovplyvniť, či podporu dostanú aj naďalej.

„Navrhuje sa zohľadňovať príjmy dosiahnuté v období od začiatku apríla roka predchádzajúceho prehodnoteniu. Ak ide o príjmy z podnikania, tak zohľadňovať zdaňovacie obdobie bezprostredne predchádzajúce prehodnocovaniu,“ uviedol v stanovisku tlačový odbor Ministerstva hospodárstva SR.

„V prípade tepla, ktorého sa týkajú práve energopoukážky, dochádza k zmenám ceny aj v priebehu kalendárneho roka. To znamená, že nie všetky domácnosti, ktoré dostali energopoukážky v predošlých kolách, musia dostať šeky aj teraz. A zároveň ten, kto energopoukážku nemusel dostať v prvých kolách, ju môže dostať teraz,“ povedal analytik a odborník na energetiku z Energie-portal.sk Radovan Potočár.

Nastaveniu energopomoci sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Lea Hubová:

Opozícia kritizuje časté zmeny

Opozícia tvrdí, že vláda pravidlá energopomoci mení príliš často a systém je podľa nej neprehľadný. Kritizuje aj spôsob vyplácania poukážok a tvrdí, že pomoc sa stále nedarí dostatočne zacieliť na všetkých, ktorí ju potrebujú.

„Energopomoc dostávajú tí, čo ju reálne nepotrebujú a bohužiaľ nedostávajú takí, ktorí by ju potrebovali, ale napríklad kúria drevom, alebo majú prihlásených viacero deti na trvalý pobyt,“ skonštatoval bývalý štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR a poslanec Národnej rady Karol Galek (SaS).

V januári vyplatili energopomoc ľuďom na tri mesiace a v máji na ďalších päť mesiacov. Zvyšné energopoukážky na obdobie do konca roka bude ministerstvo hospodárstva zasielať v septembri.

„A to vo výške jednej tretiny. To znamená, že energošeky, ktoré nájdu domácnosti v schránkach po lete, budú v nižšej hodnote ako v máji,“ vysvetlil Potočár.

Novinkou je aj to, že štát obmedzí energopomoc na maximálne tri byty jedného vlastníka. Tým chce znížiť podporu pre majiteľov viacerých investičných nehnuteľností.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika