Konfederácia odborových zväzov (KOZ) si na dvanástom zjazde v Bratislave po štyroch rokoch volí nové vedenie.
O kreslo šéfa odborov má záujem okrem súčasnej šéfky Moniky Uhlerovej aj aktívny politik, europoslanec za Hlas-SD Branislav Ondruš. Odborári budú rozhodovať už vo štvrtok (25. 6.) podvečer.
Svoj mandát sa znovu snaží obhájiť Monika Uhlerová. Vo vedení KOZ je od roku 2016. Najskôr pôsobila ako viceprezidentka a od roku 2022 ako prezidentka. Povedala, že chce, aby boli odbory naďalej aktívne ako doteraz.
„Konfederácia počas posledných rokov prišla sama s aktívnymi návrhmi, napríklad konsolidačných opatrení, návrhmi na zmenu daňového mixu a systému zdaňovania na Slovensku,“ priblížila Uhlerová.
Dodala, že medzi jej priority patrí aj pomoc zamestnancom ohrozeným chudobou, teda ľuďom, ktorí síce pracujú, ale ich príjem im nezaručuje dôstojný život.
Chce tiež posilňovať sociálny dialóg, práva zamestnancov a presadzovať legislatívu výhodnú pre pracujúcich.
O zjazde KOZ v relácii Rádiožurnál o 12:00 informovala redaktorka Denisa Žilová:
Ondruš chce zostať europoslancom
Jej protikandidátom je po prvý raz aktívny politik, europoslanec Hlasu Branislav Ondruš. V prípade zvolenia chce zostať aj europoslancom.
Za viceprezidenta KOZ kandiduje Ondrušov spolupracovník Milan Kuruc, ktorý je súčasným podpredsedom energeticko-chemického odborového zväzu a šéfom organizácie Pracujúca chudoba.
Ako hlavný dôvod spoločnej kandidatúry uviedol potrebu väčšej proaktivity KOZ v prospech zamestnancov.
„Príkladom je zvýšená ochrana odborárov pred prepustením, ktorú sme s pánom Ondrušom vylobovali na ministerstve práce. Rezort s tým teraz prišiel ako so svojím návrhom,“ povedal Kuruc. Verejná časť zjazdu trvá do 14.00 h a delegáti si nové vedenie zvolia podvečer.
