Štát energopomoc obmedzí na maximálne tri byty jedného vlastníka. Opatrenie má znížiť podporu pre majiteľov viacerých investičných nehnuteľností. Opozícia tvrdí, že systém nie je dostatočne adresný a podľa nej mohlo byť z balíka energopomoci neefektívne použitých až 120 miliónov eur.
Ak niekto vlastní viac bytov, ministerstvo hospodárstva mu energopoukážku doručí do tých troch bytov, ktoré majú najnižšiu spotrebu tepla.
„Navrhuje sa upraviť limit na vyplácanie takejto pomoci podľa nových pravidiel s použitím kritéria počtu bytov a podielu na spotrebe,“ uviedol v stanovisku tlačový odbor Ministerstva hospodárstva SR.
Obmedzeniu energopomoci sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Lea Hubová:
„Doposiaľ mohli nastať paradoxné situácie, kde napríklad podporu vo forme energopoukážky dostávali aj vlastníci bytov, ktoré sú neobývané. Pokiaľ majú ľudia trvalé pobyty v týchto bytoch, tak na tieto byty sa nazerá ako na samostatné energetické domácnosti. A to znamená, že v tomto prípade sa berú do úvahy príjmy daných členov energetickej domácnosti,“ povedal analytik z energie-portal.sk Radovan Potočár.
Podpredseda Výboru pre hospodárske záležitosti Rastislav Krátky z KDH tvrdí, že energopomoc by nemali dostávať ani ľudia, ktorí vlastnia dve nehnuteľnosti. Podľa prepočtov hnutia takto mohlo byť z približne 400-miliónového balíka neadresne využitých až 120 miliónov eur.
„Dochádza k veľkému plytvaniu. Je to ekonomicky nehospodárne, je to neefektívne dotovanie domácnosti. Najprv v prvom roku ľudom zobrali z kasy a teraz sa ich snažia za drobné kúpiť,“ uviedol Krátky.
Podľa aktuálnych dát Národnej banky Slovenska vychádza, že viac ako polovica ľudí na Slovensku nevlastní žiadnu nehnuteľnosť.
Väčšina vlastníkov má jednu nehnuteľnosť a približne dvanásť percent dve nehnuteľnosti. Dve percentá vlastní tri nehnuteľnosti a väčší počet bytov a domov, niekoľko desiatok tisíc ľudí.
