Jedno z obľúbených ovocí je v ohrození. Mango, ktoré sa za uplynulé desaťročie dostalo aj na slovenské stoly, môže byť menej dostupné. Podľa sezóny dozrieva mango buď v Južnej Amerike, západnej Afrike či krajinách Blízkeho východu. Jeho piaty najväčší exportér, Pakistan, má problémy.
V pakistanskej provincii Sindh je zber máng v plnom prúde. Stromy sú obsypané plodmi, no časť úrody končí poškodená alebo nepredajná.
Prečo je obľúbené ovocie v ohrození, priblížil v Správach :24 redaktor STVR Filip Jackuliak:
„Za ostatné roky sa objavujú silné výskyty škodcov. Rýchlo sa rozšíria po celom sade a aj po ošetrení klesá úroda. Plody sú poškodené a ťažko sa predávajú,“ priblížil pestovateľ Asad Abbás Chokhar.
Podľa odborníkov sa situácia zhoršuje aj vplyvom klimatickej zmeny. „Klimatická zmena priniesla viacero výziev. Škodcovia sú intenzívnejší, ťažšie sa kontrolujú a objavujú sa v čase, keď ich farmári nečakajú,“ uviedol zástupca farmárov zo Sindhu Sajed Mahmúd Naváz.
Problémy sa nekončia v sadoch. Exportérov zasiahli komplikácie na tamojších kľúčových trhoch pre pretrvávajúce konflikty v regióne.
„Afganistan je úplne uzavretý, Irán čelí kríze a celý Blízky východ má problémy. Navyše výrazne vzrástli aj náklady na prepravu,“ podotkol zástupca exportérov Vahíd Ahmed.
Mango v Pakistane označujú za „kráľa ovocia“ a pre mnohých je symbolom leta a tradície. „V lete sa vždy teším len na mango. Úprimne, viem si predstaviť aj manželstvo s niekým, kto má mangové sady,“ povedala obyvateľka Karáči.
Aj keď odrody sladkého pakistanského manga poznajú na celom svete, tamojší farmári si netrúfajú odhadnúť, aká úroda ich čaká v nasledujúcich rokoch.
