Tento víkend bol zrejme posledným, keď takzvanú Štefáničku v Nízkych Tatrách viedol dlhoročný chatár Igor Fabricius. Klub slovenských turistov (KST) mu totiž predčasne ukončil nájom. Samotný chatár však výpoveď nepovažuje za zákonnú a opustiť chatu neplánuje. Priamo pod Ďumbierom nakrúcal náš štáb.
V posledný júnový víkend bolo na chate plno. Mnohí turisti, s ktorými sme sa rozprávali, prišli chatára podporiť.
Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom má 102 rokov a Igor Fabricius ju vedie najdlhšie – viac ako tri dekády. KST v júni odhlasoval predčasné ukončenie jeho nájomnej zmluvy. Dôvodom má byť, že včas neuhradil zálohu na prípadné pokuty za porušenie nájomnej zmluvy.
„My sa nikam nechystáme 1. júla. Mám platnú zmluvu do roku 2030. Moji právnici napadli hlasovanie na valnom zhromaždení, označili ho za neplatné. Ak vedenie KST v stredu nepríde so súdnym príkazom, tak my neodchádzame,“ skonštatoval chatár Fabricius.
Situácii okolo Chaty M. R. Štefánika pod Ďumbierom sa v Správach venovala redaktorka Martina Jančiarová:
Novým nájomcom Štefánikovej chaty by mala byť spoločnosť, ktorá od jesene vedie aj Téryho chatu vo Vysokých Tatrách. Chatár Igor Fabricius dostal výpoveď z nájmu k 30. júnu.
„V Klube slovenských turistov pripravujeme opatrenia, ale vzhľadom na ich citlivú povahu a vysoký termín, by som ich teraz nerád konkretizoval. Všetko čo pripravujeme, je v záujme chaty samotnej,“ uviedol predseda KST Peter Švec.
Vedenie KST už hľadá na chatu aj nových zamestnancov cez známy inzertný portál. Tí súčasní stoja za dlhoročným chatárom. „Ak končí šéf, tak končíme aj my s ním. To je normálna vec, sme jeden tím,“ ozrejmil dlhoročný pracovník na chate Radovan Žanka.
„Som tu už 35 rokov. Návštevnosť a spokojnosť turistov je. Takže budeme pokračovať v tom, čo robíme už 35 rokov,“ uzavrel Igor Fabricius.
