Na hlavný obsah

Za vlády Donalda Trumpa sa úmrtnosť migrantov vo väzbe ICE zvýšila najviac za desať rokov

ICE čelí kritike aj protestom kvôli tvrdým postupom pri raziách.

Agenti Imigračného a colného úradu (ICE) v Portlande.
Agenti Imigračného a colného úradu (ICE) v Portlande. Foto: TASR/AP/Jenny Kane

Vo väzbe amerického Úradu pre imigráciu a clá (ICE) zomiera za vlády prezidenta Donalda Trumpa najviac ľudí za viac ako desať rokov. Od Trumpovej inaugurácie vlani 20. januára do tohtoročného 4. júna vo väzbe imigračného úradu zomrelo 52 osôb.

Za minulý rok miera úmrtia vzrástla o 140 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Nárast je neúmerný vyššiemu počtu zadržiavaných prisťahovalcov. Vyplýva to zo štvrtkovej (25. 6.) zverejnenej správy organizácií pre ľudské práva Human Rights Watch (HRW) a Physicians for Human Rights.

Pre Trumpa sa postihovanie nelegálneho prisťahovalectva stalo prioritou jeho druhého funkčného obdobia. Imigrační agenti od jeho nástupu do Bieleho domu zadržiavajú tisíce ľudí a rozširujú detenčné zariadenie pre imigrantov.

Viac ako za Bidenovej vlády

Úmrtnosť vo väzbe imigračného úradu je počas Trumpovho pôsobenia takmer štvornásobná v porovnaní s funkčným obdobím jeho predchodcu, demokratického prezidenta Joea Bidena.

„Pozorujeme prudký nárast úmrtnosti vo väzbe ICE. Namiesto toho, aby vláda prijala kroky na riešenie krízy a ochranu životov a zdravia ľudí vo väzbe, sledujeme, ako vynakladá prostriedky na dlhodobé zadržiavanie viac a viac ľudí, „oznámila agentúre AFP výskumníčka HRW a jedna z autorov správy Reagan Williamsová.

Správa spomína smrť 44-ročného Ukrajinca, ktorý v imigračnej väzbe utrpel mŕtvicu. Nebola mu poskytnutá dostatočná zdravotná starostlivosť napriek zrejmým závažným príznakom, vrátane pohybov pripomínajúcich záchvat.

Ďalší z prípadov sa týka 39-ročného Mexičana. Muž podľahol infarktu, ktorý bol pravdepodobne dôsledkom septického šoku utrpeného po tom, ako neboli vypočuté jeho žiadosti o lekársku starostlivosť v súvislosti s infikovaným abscesom.

Podľa záznamov ICE v období od 20. januára 2025 do tohtoročného 19. januára sedem ľudí vo väzbe úradu spáchalo samovraždu, uvádza správa ľudskoprávnych organizácií. V roku 2024 oproti tomu podľa záznamov spáchal samovraždu jeden zadržaný migrant.

ICE od Trumpovho nástupu do funkcie čelí kritike aj protestom kvôli tvrdým postupom pri imigračných raziách. Odpor voči úradu sa vyostril po tom, čo jeden z jeho príslušníkov v januári na ulici v Minneapolise zastrelil 37-ročnú Američanku Renée Goodovú. O niekoľko dní neskôr tam federálni agenti pohraničnej stráže zastrelili rovnako starého Alexa Prettiho.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet