Na hlavný obsah

Napiť sa je veľké riziko: Aj najnovší rozbor vody z prameňa Červený medokýš ukázal prítomnosť nebezpečných baktérií

Napiť sa z prameňa by bolo veľké riziko.

Ľudia si čerpajú vodu z prameňa Červený medokýš.
Ľudia si čerpajú vodu z prameňa Červený medokýš. Foto: TASR/Ján Krošlák

Nie je prameň ako prameň. Hoci môže voda vyzerať čisto a smäd uhasí, riziko nákazy je veľké. Najnovší rozbor vody z prameňa Červený medokýš vo Zvolene opäť ukázal prítomnosť nebezpečných baktérii.

Pôvod prameňa Červený medokýš siaha do 13. storočia. Voda z neho na prvý pohľad síce vyzerá čisto, no opak je pravdou.

„Mesto si dalo rozbor urobiť ešte začiatkom júna. Vyšli v ňom opäť zvýšené hodnoty koliformných baktérií,“ priblížila hovorkyňa mesta Zvolen Michaela Pšenáková.

Tie sa bežne nachádzajú v tráviacom trakte a ich prítomnosť vo vode naznačuje možné fekálne znečistenie. Napiť sa z prameňa by bolo veľké riziko.

„U osôb sa môžu najčastejšie rozvinúť črevné ťažkosti spojené s hnačkou, zvracaním, bolesťami brucha, hlavy a nevoľnosťou,“ vysvetlil vedúca oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) vo Zvolene Jana Sitášová.

Stavu vody v prameni Červený medokýš sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Martina Jančiarová:

Zdroj: STVR

Voda z Červeného medokýša vo Zvolene nie je vhodná na pitie už viac ako štyri roky. Aj preto sa tu pravidelne objavujú upozornenia pre návštevníkov.

„Ja som to obľuboval predtým, ale teraz už nie. Potom sa to pokazilo. Neviem, či tými stavebnými úpravami alebo čím,“ povedal jeden z miestnych obyvateľov.

Príčiny znečistenia sa mestu nedarí zistiť. Geologický prieskum ich neodhalil, preto sa vlani obrátili aj na stavebný inšpektorát. Ten v rámci podnetu preveruje stavby v okolí.

„Predmetná vec sa týka najmä nakladania s odpadovými vodami, kde v zmysle vodného zákona je kontrola ich vývozu v kompetencii mesta ako orgánu štátnej vodnej správy,“ povedala hovorkyňa Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR Simona Parížeková.

Mesto avizuje, že ďalej bude konať na základe výsledkov šetrenia inšpekcie. Voda z druhého medokýša, na železničnej stanici, vyšla z rozborov dobre. A ľudia ju podľa výsledkov môžu piť bez obáv.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny