Rozbité zámky, poškodené okná aj interiér. Dva švédske domčeky mali poslúžiť ľuďom v núdzi. Namiesto toho sa stali terčom detskej zábavky. Štát ich priviezol ako dočasné bývanie pre rodiny ohrozené zosuvom svahu. Dnes nesú stopy vandalizmu. To všetko len pár týždňov po tom, čo stáli na ihrisku v miestnej osade.
Miestni nám ukazujú poškodené časti. Podľa nich za všetkým stoja tínedžeri, ktorí mali vyčíňať neskoro večer. Po tom, ako vandali vylomili zámok, pokračovali v ničení aj vo vnútri domčeka.
„Oni presne vedeli, kedy končí poriadková služba a vedeli, že tam nedosiahne ani kamera,“ uviedol starosta obce Kolačkov Pavol Zamiška.
Núdzové bývanie od štátu pre rodiny, ktoré ohrozuje zosuv pôdy, pritom nikdy neslúžilo svojmu pôvodnému účelu.
Zničeným domčekom v Kolačkove sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Alena Dudláková:
„Takéto bývanie nechcú, pre nich je dôležité, aby bol otvorený oheň a v takýchto domčekoch sa s ohňom narábať nedá,“ pokračoval Zamiška.
Zavítali sme aj do osady. Miestnym do rečí veľmi nebolo. Mimo záznam nám však prezradili, že mládeži prekážalo, že domčeky postavili na ihrisku, kde sa predtým deti hrávali.
„Nedobre spravili, oni sa tam hrali, deti hrali futbal a za to boli asi aj nervózne,“ povedala obyvateľka osady Magdaléna Mirgová.
„Stále sme čakali, lebo svah je taký, aký je, či ich nepresvedčíme, ale vidíme, že asi nie, tak ich spraceme preč,“ dodal starosta obce.
Škody obec ešte len vyčísľuje. Presnú hodnotu domčekov musí oznámiť štát. Rodičov mladíkov vypočula polícia. Či budú musieť mladiství škodu nahradiť, ukáže vyšetrovanie.
