Vojna na Ukrajine pokračuje už piatym rokom a ukrajinská armáda je unavená. Uviedol to britský denník Financial Times (FT) v najnovšom článku. Rozobral v ňom, aké sú pozitíva a negatíva zmien, ktoré v nej aktuálne prebiehajú.
Najnovšie Kyjev vojakom umožňuje dočasný návrat do civilného života a verí, že sa tak podarí znížiť vysoké čísla dezercií.
V januári štatistiky hovorili o tom, že asi 200-tisíc ľudí dezertovalo. Po viac než dvoch miliónoch ďalších vyhlásili pátranie pre vyhýbanie sa odvodu.
Viac o situácii na Ukrajine v rubrike Čítanie zo zahraničnej tlače povedala redaktorka Elena Seeber:
Financial Times otvoril tému prípadom dezertérstva mladého Serhija Hnezdilova. Pred dvoma rokmi utiekol zo služby, aby upozornil na vyčerpanosť vojakov a zároveň na potrebu zaviesť jasné podmienky vojenskej služby. Tá fungovala ešte donedávna na neurčitý čas.
Okrem zavedenia jasných desať až 24-mesačných zmlúv a vyššieho platu pre vojakov pôsobiacich najbližšie k frontovej línii, približne šesťtisíc eur mesačne, je kľúčovým bodom reformy aj nábor zahraničných pešiakov, uviedol FT.
Nie všetkým v armáde sa však novinky páčia. Odpor vyvolali najmä medzi tými, ktorí vstúpili do armády v roku 2022 alebo skôr.
Viacerí vojaci pre denník uviedli, že reforma prináša príliš málo výhod pre tých, ktorí bojujú už dlhšie, a spochybnili, či štát svoje sľuby skutočne splní. Podľa nich možnosť odkladu služby zďaleka nenahrádza prepustenie z armády, v ktoré mnohí dúfali.
Ani nové finančné stimuly nebudú stačiť na prechod k dobrovoľnému náboru, uzatvoril pre FT Anton Hrushetskyi, výkonný riaditeľ Kyjevského medzinárodného inštitútu pre sociológiu.
