Stavbou amerického konzulátu v Miláne otriasa škandál. Migranti, ktorých si najal dodávateľ z USA, dostávali menej ako dva doláre na hodinu a pracovali desať hodín šesť dní v týždni. Talianska prokuratúra preto spustila vyšetrovanie. Dvoch manažérov firmy už zatkli, a to tesne pred útekom z Apeninského polostrova.
Súčasná americká administratíva nezvykne hovoriť o migrantoch v dobrom, kritizuje predchádzajúcu vládu aj tie v Európe, vraj ich je priveľa. Na stavby sú však americkým dodávateľom dobrí, na rozdiel od pracovných podmienok, ktoré im poskytujú.
Nekalým praktikám americkej spoločnosti sa v Správach :24 venovala redaktorka STVR Anna Síposová:
„Sľubovali mi 2 500 eur a dali 500, ostatné vraj strhli za nájomné,“ priblížil elektrikár z Kene. Dvaja z nich, ktorých firma Caddel, významný staviteľ amerických diplomatických misií, najala v Keni, majú tieto sľuby čierne na bielom na zmluvách a na nich ročné platy vyše 25-tisíc eur.
„Keď sme išli do kancelárie opýtať sa, prečo to robia, mali jedinú odpoveď: mlčte alebo vás pošleme naspäť,“ prezradil elektrikár z Kene.
Niektorí sa však nezľakli a praktiky nahlásili odborom. „Sama seba sa dokola pýtam tú istú otázku: Ako je možná táto nehanebnosť? No mám jedinú odpoveď. Mysleli si, že sú nad zákonom a nikto ich nepotrestá,“ skonštatovala zástupkyňa odborov Laura Malguzziová.
Talianska justícia však spustila vyšetrovanie. Vedie ho prokurátor, ktorý mal na starosti aj kauzu tovární s luxusnými značkami, kde pracovali ľudia v otrockých podmienkach.
„Verím, že sa nám podarí dosiahnuť spravodlivosť. Aj ostatní by sa mali prestať báť a ozvať sa. Veď len chceme, aby aj pre nás platil zákon,“ povedal robotník z Indie.
Spoločnosť Caddel vyhlásila, že s vyšetrovateľmi spolupracuje. Práce na stavbe medzitým pokračujú pod súdnym dohľadom. Robotníkom sa už neodpočítavajú poplatky za ubytovanie a stravu. Robia najviac 45 hodín a maximálne päť dní v týždni.
