Na hlavný obsah

Vražda učiteľky v Gelnici upozornila na nedostatky v ochrane obetí násilia. Pani Zuzanu o prepustení muža neinformovali

Ženy musia týranie dokázať.

Gelnica - vražda
Obvinený Tomáš V. prichádza na Mestský súd v Košiciach. Foto: TASR/František Iván

Vražda v Gelnici ukázala nedostatky v ochrane obetí násilia. Podľa organizácií, ktoré sa venujú týraným ženám, je ich ochrana nedostatočná.

V súvislosti s tragédiou sa diskutuje aj o možných legislatívnych zmenách. Umožnili by lepšie informovanie obetí o prepustení násilníkov na a posilnili kontrolu rizikových páchateľov.

Čo tomu predchádzalo

Tomáš V. obvinený z vraždy učiteľky z Gelnice bol abstinujúci alkoholik. Po 23 rokoch začal znova piť a vo februári svoju manželku Zuzanu pod vplyvom alkoholu fyzicky napadol. 

„Sudca zobral Tomáša V. obvineného z prečinu nebezpečného vyhrážania do väzby,” uviedla v stanovisku hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Anna Pančurová.

Dňa 9. júna sudkyňa muža pustila na slobodu. Nenariadila mu zákaz priblíženia sa k Zuzane a nezakázala mu prísť k nej domov. Tomáš dostal podmienečný trest.

„Rozhodnutia súdu sú doručované príslušnému útvaru, ktorý viedol trestné konanie poštovým doručovateľom, čo v praxi znamená, že útvar sa o tejto skutočnosti môže dozvedieť s oneskorením aj niekoľkých dní,” vysvetlila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová.

Ochrane obetí násilia sa v relácii Správy venovali redaktorky STVR Natália Krížová a Márie Balážová Melníková:

Zdroj: STVR

Informáciu o podmienečnom prepustení z väzenia však posiela aj Zbor väzenskej a justičnej stráže, bezodkladne, mailom.

Polícia potvrdila, že v prípade vraždy v Gelnici sa o prepustení obvineného na slobodu dozvedeli až o osem dní, teda 17. júna. O tri dni neskôr, Tomáš zavraždil svoju manželku.

„On by sa k nej nemal roky priblížiť, keď je mu dokázané, že na ňu zaútočil,“ uviedla riaditeľka zariadenia núdzového bývania pre týrané matky s deťmi v Spišskej Novej Vsi Alexandra Hovancová.

„Súčasťou výroku o treste, by mal byť automaticky aj zákaz približovať sa k obeti a vstupovať do nehnuteľnosti, kde obeť žije. Malo by to ísť zo zákona,“ ozrejmila právnička a vedúca Centra pre obete domáceho násilia Sylvia Gancárová.

Návrh na zmenu zákona

V relácii Slovenského rozhlasu Z prvej ruky sa v piatok (26. 6.) hovorilo aj o návrhoch na zmenu zákona. Aby obeť ihneď dostala informáciu o prepustení násilníka a aby jej štát zabezpečil zvýšenú ochranu.

„Ešte navrhujeme, aby mohol tento policajt po dobu 72 hodín navštíviť túto obeť a skontrolovať, či je domácnosť v poriadku,“ vysvetlila prezidentka Policajného zboru SR Jana Maškarová.

„Ja by som sa prihováral za elektronický monitoring s obmedzeniami. A keď ho nebude rešpektovať, tak sa vráti znovu do väzby. Aby sme aj takýmto spôsobom eliminovali násilné konanie agresora,“ povedal prokurátor Jozef Čentéš.

Na Slovensku majú dnes týrané ženy možnosť skryť sa pred tyranom v azylových domoch. Týranie musia dokázať. Organizácie potrebujú potvrdenie od lekára, polície či súdu. „Je to naozaj dlhá byrokratická cesta,“ uviedla Hovancová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko