Vláda sľubuje, že hoci má byť budúcoročný štátny rozpočet vyrovnaný, bude myslieť na ľudí a na ich životnú úroveň. Konkrétne opatrenia však zverejnia až po dohode v koalícii.
Opozícia sa obáva, že to bude vyzerať dobre len na papieri a v zákone roka budú reálne chýbať miliardy eur.
O štátnom rozpočte v relácii Rádiožurnál o 7:00 informovala redaktorka Katarína Borovská:
O príprave budúcoročného rozpočtu bude predseda SNS Andrej Danko v stredu (24. 6.) rokovať s ministrom financií Ladislavom Kamenickým (Smer-SD), povedal to v diskusii STVR O 5 minút 12.
„Nie som už ten, kto na sto percent verí v každé slovo Roberta Fica. Na druhej strane, rozpočet nemôžem rozbiť, lebo predseda vlády ho vždy vie spojiť s dôverou. My nechceme vládu rozbiť,“ povedal Danko.
Predložiť vyrovnaný rozpočet je však podľa neho nereálne. Predseda opozičnej SaS Branislav Gröhling očakáva v koalícii tvrdý súboj.
„Budú si chcieť všetci uchmatnúť krížom-krážom. To sme videli aj teraz, že si navýšili hranicu skoro o jednu miliardu, ktorú budú môcť rozhadzovať,“ vysvetlil šéf liberálov.
Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) sľubuje, že pri tvorbe rozpočtu nebudú znižovať sociálny štandard ľudí a trináste dôchodky zachovajú. „Ďalej pomoc s vysokými cenami energie pre obyvateľov, to sú veci, cez ktoré u nás vlak nejde,“ priblížila Saková.
Štátny tajomník Ministerstva investícií Radomír Šalitroš (nom. Smer-SD) počíta pri schvaľovaní rozpočtu aj so zablokovaním parlamentu.
„Lebo tu budú veľmi populistické návrhy od strany Hlas. Budú počítať s tým, že sa vláda položí a bude úradnícka vláda,“ povedal Šalitroš. O podobe rozpočtu majú poslanci rokovať v septembri.
