Na hlavný obsah

Zanedbanú budovu na Masarykovej ulici v Košiciach chcú aktivisti zachrániť. Rezort školstva je proti

V bývalom školskom areáli sa zdržiavajú desiatky ľudí.

Vnútorné priestory chátrajúcej budovy na Masarykovej ulici v Košiciach.
Vnútorné priestory chátrajúcej budovy na Masarykovej ulici v Košiciach. (Foto: TASR/Marián Holubčík)

Zbúrať alebo zachrániť? Zanedbaná budova na Masarykovej ulici v Košiciach rozdeľuje spoločnosť na dve skupiny. Aktivisti poslali na rezort školstva, pod ktorý budova patrí, otvorený list. Veria, že ešte nie je neskoro.

V bývalom školskom areáli sa zdržiava približne 50 neprispôsobivých občanov. Zápach z budovy plnej odpadkov sa šíri po celej ulici a takmer každý týždeň tam zasahujú policajti alebo hasiči.

Zatiaľ čo štát a mestská časť hovoria o zbúraní budovy, podľa aktivistov by sa mohla zachovať a zrekonštruovať.

“Je vraj 400-tisíc eur na zbúranie, pričom zabezpečiť budovu, aj keby ju mali zamurovať alebo zvariť, by bol určite zlomok z toho, kým sa nenájde ďalší plán alebo projekt,“ povedal aktivista a fotograf Anton Baša.

Budúcnosti zanedbanej budovy v Košiciach sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Miriam Palková:

Zdroj: STVR

“Ide aj o obyvateľov, ich problém sa nevyrieši. To znamená, že ide o vyhodené peniaze,“ doplnil aktivista a dizajnér Tomáš Filo.

“Prečo ideme zachraňovať niečo, čo sa už zachrániť nedá? Všetky inštitúcie na to dali kladnú pečiatku, že táto budova musí ísť k zemi, pretože je nebezpečná,“ povedal zástupca starostu Mestskej časti Košice-Staré Mesto Vladimír Eperješi.

Otvorený list rezortu školstva

Hoci bolo búracie povolenie vydané v decembri minulého roka, aktivisti teraz zaslali otvorený list ministrovi školstva.

“Treba pri konkrétnych prípadoch vyjadriť svoj názor ako občan, nielen prijať rolu porazeného, že už je neskoro. Kým tá budova stojí, stále je šanca ju zachrániť,“ uviedol fotograf Baša.

“Verejným záujmom je v tomto prípade odstránenie stavby, ktorá dlhodobo neplní žiadnu verejnú funkciu, predstavuje bezpečnostné riziko pre svoje okolie a zároveň zaťažuje verejné rozpočty nákladmi na jej zabezpečovanie a riešenie následkov jej devastácie,“ uviedlo ministerstvo školstva.

Rezort plánuje po zbúraní budovy využiť areál na postavenie nového sídla Regionálneho úradu školskej správy v Košiciach, ktorý si v súčasnosti priestory prenajíma.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny