Ľudí, ktorí upozorňujú na nečestné praktiky, pribúda. Na Úrad na ochranu oznamovateľov sa vlani obrátilo vyše 500 osôb. Úrad prijal 335 podnetov. Nepoukazujú len na individuálne pochybenia, ale aj systémové nedostatky. Medzi najvážnejšie patrilo podozrenie zo zlyhania hygienického dozoru v bratislavskej univerzitnej nemocnici.
Začalo sa to v roku 2022 podnetom matky mladej onkologickej pacientky, ktorá v nemocnici v Petržalke zomrela. Mala podozrenie, že príčinou bola sepsa. Sťažovala sa na katastrofálnu hygienu na transplantačnom oddelení. Prípad preverila Miroslava Gál, ktorá v tom čase pracovala na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave.
Prípadu pani Gál sa v Aktuálne :24 venovala redaktorka STVR Veronika Britaňáková:
„Pri výkone kontroly hygienicko-epidemiologického režimu pracoviska, ktoré sme kontrolovali, sa vykonávali stery, ktoré vyšli pozitívne,“ informovala Gál.
Miroslava Gál, dnes už bývalá zamestnankyňa hygieny, sa obrátila na Úrad na ochranu oznamovateľov. Upozornila aj na to, že z kontroly sa nevyhotovila ani zápisnica a nemocnica nečelila žiadnym sankciám.
„Nebola vyvodená osobná zodpovednosť, napriek tomu, že tam boli indície zo zlyhania vedúcich zamestnancov,“ reagovala predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzana Dlugošová. Úrad na ochranu oznamovateľov podal trestné oznámenie.
Nemocnica pochybenia odmieta
Nemocnica vraví, že pacientka bola v sterilnom režime vo vyčlenených priestoroch, do ktorých sa na základe pretlakového prúdenia vzduchu nedostane žiadny nežiaduci mikroorganizmus.
„Externá kontrola RÚVZ bola zrealizovaná 22. marca 2023, čo je štyri mesiace po úmrtí pacientky. Navyše, táto kontrola bola vykonaná v úplne iných priestoroch, ako sa nachádzala spomínaná pacientka,“ uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská.
Nemocnica poukazuje aj na závery Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), podľa ktorých pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti nepochybila.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave sa voči informáciám Miroslavy Gál ostro ohradzuje. Konštatuje, že podnet im úrad pre dohľad postúpil 3. marca 2023, pričom k úmrtiu pacientky došlo 8.novembra 2022.
„Z vyššie uvedenej skutočnosti vyplýva, že nebolo možné spätne preukázať príčinnú súvislosť medzi úmrtím dcéry oznamovateľky podnetu a stavom zdravotníckeho zariadenia z hľadiska hygienicko-epidemiologického,“ skonštatoval RÚVZ v Bratislave.
„Ja ten podnet neevidujem, takže ak mi ukážu niečo iné, samozrejme sa mu budem venovať, ale ja som to zisťoval a je to v kompetencii ÚDZS,“ povedal minister zdravotníctva Kamil Šaško.
Zažila „odvetné kroky“
Keď Miroslava Gál poukázala na to, že systém výkonu štátneho zdravotného dozoru nie je v poriadku, zažila podľa vlastných slov odvetné kroky.
„Bola som preradená do malej kancelárie, bol mi znemožnený výkon štátneho zdravotného dozoru. V časti výkonnosti mi bolo znížené pracovné ohodnotenie,“ priblížila Gál.
„Voči pani Gál ako štátnej zamestnankyni neboli vyvodené žiadne postihy v zmysle zákona o štátnej službe, počas svojho pôsobenia dostávala pravidelne odmeny a nebol jej ani znížený osobný príplatok,“ uviedol RÚVZ v Bratislave.
