Na Slovensku sa začala jarná migrácia vtáctva. Teplá zima a skorý príchod jari zapríčinili, že nad naším územím sa objavili o tri týždne skôr ako po minulé roky. Očakáva sa návrat takmer miliardy vtákov.
Na Slovensko už postupne prilietajú rôzne vtáčie druhy z takzvaných „teplých“ krajín. „Čo sa týka tých najvzdialenejších destinácií, je to aj Juhoafrická republika. Tam napríklad zimuje malý druh spevavca trstienarik spevavý. Najväčšie koncentrácie zimovísk sú v oblasti Stredomoria,“ vysvetľuje ornitológ Roman Slobodník.
„V týchto dňoch pozorujeme prvé kŕdle cibíkov a škorcov. Vracajú sa tiež drozdy, prvé kŕdle červienok alebo škovránkov poľných či škovránkov stromových. Tých sme už zaznamenali,“ uvádza riaditeľ SOS/BirdLife Slovensko Matej Repel.
Pretože zima bola miernejšia, niektoré vtáčie druhy ani neodleteli na svoje zimoviská. „Zostali u nás zimovať žeriavy popolavé a niektoré druhy spevavcov. Dokážu sa v zimnom období prispôsobiť na rastlinnú potravu – olejnaté semená. Sú to sýkorky, stehlíky, strnádky, ktoré u nás zostali,“ pokračuje Repel.
Sťahovaniu vtákov sa v Správach venovala redaktorky Jana Obrancová a Lucia Benetínová:
„Zmeny klímy a zmeny migračného správania dobre ilustruje napríklad bocian biely. Dnes teda vieme, že posun hniezdenia prichádza do našich geografických šírok o niekoľko týždňov. Pre zaujímavosť, v Českej republike bociany hniezda už o mesiac skôr, ako to bolo pred 50 rokmi,“ objasňuje ornitológ Roman Slobodník.
Aj keď sa jarná migrácia už začala, niektoré druhy vtákov k nám priletia až o niekoľko mesiacov. „Domasedi alebo dovolenkári sú druhy, ktoré zimujú v prednej Indii. Medzi ne patrí napríklad červeniak karmínový alebo muchárik malý. Tieto jedince môžeme očakávať až koncom mája, niekedy až v prvej polovici júna,“ dodáva Slobodník.
Začalo sa aj obdobie hniezdenia – medzi prvými sa uhniezďujú sovy a myšiarky ušaté.