Základné rekonštrukčné práce na hlavnej stanici v Bratislave sú rozbehnuté. Hotové by mali byť do konca septembra tohto roka.
Ide o kompletnú rekonštrukciu sociálnych zariadení a prepojenie medzi výstupným koridorom a halou. Informoval o tom v utorok (23. 6.) minister dopravy Jozef Ráž (nom. Smer-SD).
„Predtým bolo treba najskôr cez podzemie vyjsť z nástupišťa, potom sa naspäť vrátiť do haly. Bolo to relatívne komplikované. Navrhujeme veľmi jednoduchý prepoj, ktorý veľmi pomôže všetkým cestujúcim, ktorí prestupujú,“ povedal Ráž. Podľa neho je tam čulý stavebný ruch.
V rámci základných prác sa doplnia aj klimatizačné zariadenia do čakární. Podmienky nevyhovovali hygienickým normám.
„Cestujúci sa môžu tešiť na to, že už budú mať klimatizovanú čakáreň,“ uviedol minister. Poďakoval cestujúcim za trpezlivosť a znášanie diskomfortu pri využívaní dočasných toaliet pred budovou stanice.
Paralelne sa začala aj príprava projektovej dokumentácie na celkovú rekonštrukciu hlavnej stanice vrátane jej pamiatkovej časti.
„Tieto projektové práce by sa mali skončiť zhruba koncom tohto roka. Vzápätí na to budú môcť Železnice Slovenskej republiky vypísať tender na zhotoviteľa kompletnej rekonštrukcie,“ priblížil Ráž. Očakáva, že ešte za administratívy súčasného vedenia ministerstva dopravy stihnú tieto práce zazmluvniť a začať symbolickým poklepaním základného kameňa.
